Włochy były prawdziwą kolebką sztuki już od czasów renesansu, kiedy to żyli tam najwięksi twórcy w całej historii. Nie można się więc dziwić, że pośród fresków Michała Anioła czy też obrazów Rafaela Santi oraz Leonarda da Vinci, a także wspaniałych budowli, chociażby w postaci Bazyliki św. Piotra, dalej prezentowane są tutaj prawdziwe dzieła, także i te nowoczesne. Pośród uliczek z zabytkowymi kamienicami i innymi budowlami co dwa lata w Wenecji odbywają się Biennale sztuki, które cieszą się dużą popularnością. Czym one są? Skąd się wzięły? Czego dotyczy tegoroczna ekspozycja? Tego dowiesz się z naszego artykułu!


Biennale sztuki – co to jest?


Jest to tradycyjna impreza artystyczna odbywająca się co dwa lata. Jej początków należy szukać na sam koniec XX wieku, kiedy to w trakcie pierwszej edycji w 1895 roku prezentowano instalacje dekoracyjne. Z kolejnymi edycjami imprezy, stawała się ona coraz bardziej popularna również i poza granicami tego kraju i już w 1907 rok pojawiły się na niej pierwsze zagraniczne dzieła w specjalnie stworzonych pawilonach wystawowych. Po 1918 roku zaczął ujawniać się charakter prezentowanej ekspozycji. Coraz większy nacisk kładziono na nowoczesne kompozycje. Polski pawilon został stworzony w 1932 roku. Wszystkie wystawy trwają sześć miesięcy i mieszczą się w ogrodach Giardini i Arsenale.


Temat przewodni Biennale w Wenecji 2022


Tegoroczna edycja Biennale, która trwa od kwietnia do 27 listopada związana jest z książką Leonory Carrington, a więc surrealistycznej malarki oraz pisarki. Tematyka dotyczy utworu „Milk of dreams”, czyli „Mleka snów”. Autorka ta była partnerką Maxa Ernsta, a także przyjaciółką samego Picasso.


Polski pawilon wystawowy na Biennale w Wenecji


W tym roku naszą reprezentantką została romska artystka – Małgorzata Mirga-Tas. Zaprezentowała 12 wielkoformatowych tkanin, zwanych makatami, które swoim wyglądem mają nawiązywać do fresków z Palazzo Schifanoia. Tytuł jej dzieła to „Przeczarowując świat”. Nawiązuje on bezpośrednio do tytułu książki Silvii Federici „Reenchantig the World. Feminism and the Politisc od the Commons”. Przedstawiona historia wskazuje na romską tożsamość i społeczność.

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum artystki Małgorzaty Mirgi-Tas.