W dzisiejszych czasach kupno wysokiej jakości podobrazia, które będzie idealnie pasowało to tworzonego lub stworzonego przez nas dzieła, wymaga jednego kliknięcia. Tak nabyć można zarówno warianty drewniane, jak i metalowe, standardowe oraz niestandardowe. Wiele osób decyduje się jednak na alternatywne rozwiązanie – stworzenie podobrazia na własną rękę, korzystając z surowych materiałów, które zmieniają później w podłoże malarskie. Czy jedna z tych metod jest lepsza od drugiej?

Zacznijmy od opisania podstaw malarskich, które nabyć można chociażby na naszej stronie. Są to przygotowane z najwyższą dbałością o szczegóły produkty, przy zamówieniu których posiadasz gwarancję wysokiej jakości wykonania. Niezależnie od tego, ile sztuk zamówisz, każda z nich będzie spełniać nałożone na nas standardy. W ofercie posiadamy również warianty, które ciężko jest wykonać samemu (głównie chodzi o podłoża malarskie metalowe). Zamówienie podobrazia z odpowiedniego sklepu jest więc szybkim i sprawdzonym sposobem, na który decyduje się większość artystów.

Wykonanie podłoża malarskiego jest o wiele bardziej kłopotliwe, niż jego zakup. Musimy wziąć pod uwagę to, że projekt taki może się nie udać, szczególnie, jeśli podejmujemy się go po raz pierwszy. Dochodzi do tego również przymus zakupu materiałów (lub zdobycia ich w inny sposób). Jesteśmy również ograniczeni do stworzenia podłoża drewnianego, chyba, że posiadamy odpowiednio wyposażoną pracownię. Cały proces jest żmudny i wymaga od nas umiejętności godnych niejednej złotej rączki, więc często jest pomijany przez wielu malarzy. Często bywa również tak, iż stworzone na własną rękę podobrazia nie spełniają odpowiednich wymogów wytrzymałościowych i nie wytrzymują próby czasu.

Dlaczego więc tak dużo artystów wybiera samodzielne tworzenie podłoża malarskiego?

Odpowiedzi może być wiele, lecz jedną z najbardziej popularnych jest podążanie za tradycją. W zamierzchłych czasach, produkowane na masową skalę podobrazia zwyczajnie nie istniały. Osoba, która namalowała obraz, musiała więc udać się do rzemieślnika, którego usługi często były zbyt kosztowne dla artysty, lub stworzyć podobrazie samodzielnie. Wielu malarzy deklaruje chęć posiadania więzi z tradycją, która jest niewątpliwie częścią kultury malarskiej.

Dla niektórych satysfakcja z przygotowania podłoża za pomocą własnych sił jest przeogromna. Nie bez powodu – stworzenie od podstaw zarówno dzieła, jak i podobrazia jest wyczynem godnym podziwu. To również gwarancja na to, iż podłoże takie będzie jedyne w swoim rodzaju. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż posiada więcej „duszy” od produktów przygotowywanych na większą skalę. Artyści, którzy czerpią dumę i przyjemność z tworzenia rzeczy unikatowych, cenią sobie taki typ rzemiosła, przekładając je nad zakupienie gotowego elementu.

Nie wszyscy jednak tak myślą. Dla wielu samo dzieło jest jedynym istotnym elementem obrazu, a podobrazie jest jedynie formą przechowywania tego, co przelali na płótno. Jest to bardziej praktyczne podejście do tematu, które gwarantuje, iż podłoże malarskie będzie solidnie wykonane, gwarantując długotrwałość tworu. Warto wspomnieć również, iż co bardziej „płodni” artyści nie nadążyliby nad samodzielnym wyrobem podstaw, ponieważ jest to proces bardzo długotrwały, który dodatkowo wymaga poświęcenia dużej ilości energii i skupienia.

Nie można zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tym artykule. Z jednej strony, zamówienie podłoża malarskiego jest prostym i skutecznym rozwiązaniem, które zagwarantuje, iż nasza praca w tworzeniu dzieła nie pójdzie na marne, a obraz jest „w dobrych rękach”. Alternatywą jest długotrwały proces tworzenia własnego podobrazia, który może skończyć się niefortunną porażką. Daje on jednak ogromną satysfakcję, jak i również jest zgodny z tradycją malarską. Niezależnie jednak od tego, którą drogę wybierzesz, ważne jest, by końcowy efekt był zgodny z Twoimi przekonaniami, a podłoże prawidłowo zabezpiecza dane dzieło sztuki