Stworzenie prawdziwych dzieł sztuki wymaga odpowiedniego przygotowania się. Przed rozpoczęciem prac trzeba wziąć pod uwagę m.in. jakich farb będziemy używać, a także które z pędzli będą najlepsze do stworzenia obrazu. Oczywiście najważniejszym elementem, o jaki trzeba zadbać jest płótno malarskie. To od niego wiele zależy, dlatego też warto poświęcić temu więcej czasu. Jakie są jego rodzaje? Czym się kierować przy jego wyborze? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Kryteria wyboru płótna malarskiego

Przed wyborem podobrazia warto zastanowić się nad kilkoma niezwykle ważnymi czynnikami. Chodzi przede wszystkim o preferencje co do stylu malowania oraz o wybór farb. To od nich zależna jest decyzja związana z rodzajem płótna malarskiego. Oprócz tego nie można zapomnieć o gramaturze i fakturze. Obecnie w asortymencie można zaleźć zarówno sploty gładkie, jak i grube. Podobrazie może być stworzone z ciekawych faktur, co dla wielu jest niezwykle istotne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na ziarnistość podłoża. Niektóre są gładkie, jak kartka papieru, dlatego doskonale sprawdzą się do malarstwa szczegółowego. Można również zdecydować na te o uniwersalnej ziarnistości lub nawet na szorstkie, gdzie znać każdy splot.

Len, bawełna, a może juta? Rodzaje płócien malarskich

Obecnie możemy spotkać kilka rodzajów podobrazia płóciennego. Chodzi przede wszystkim o tkaniny z:

  • Lnu – najlepszym rozwiązaniem byłby wybór w 100% czystego materiału bez żadnych domieszek.
  • Mieszanek lnu z bawełną – to również dobre rozwiązanie, które będzie się składało z samych naturalnych włókien.
  • Bawełny – jest łatwo dostępne, jednak często można spotkać płótno malarskie słabszej jakości. Warto więc szukać tych lepszych materiałów, które z powodzeniem można znaleźć w naszym sklepie.
  • Mieszanek bawełny z poliestrem, czystego poliestru oraz juty – są to materiały, które lepiej sprawdzą się w nietypowych realizacjach i wszędzie tam, gdzie oczekuje się ciekawych efektów.

Biorąc pod uwagę tylko rodzaj włókien wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie len. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że jest on droższy od bawełny. Z pewnością to właśnie cena często decyduje o tym, że z chęcią wybierana jest właśnie ona.

Co istotne, powyższe porównanie dotyczy płócien malarskich, które nie są pokryte klejem oraz gruntem.